Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Faydası saymakla bitmeyen, aktarlarda çok satılan ürünler arasında yer alan sarı kantaron yağı, kantaron bitkisinden elde edilen bir yağdır. Kılıç otu, binbirdelik otu, kan otu gibi başka isimleri de bulunan bu bitkinin, mızrak benzeri bir görüntüye sahip olduğu bilinmektedir. Otsu bitki türleri arasında yer almaktadır.

Bitkinin çiçeğinin rengi kantaron otuna adını da vermektedir. Bu yüzden sarı çiçekli olan türüne sarı kantaron adı verilmektedir. Sarı kantarondan elde edilen yağın insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle de sizler için kısaca sarı kantaron yağının faydalarını derledik.

Kantaron bitkisinin kendine has yaprakları bulunup, yaprakların ışığa tutulmasıyla beraber görülebilen parlak yağ noktacıkları bulunmaktadır. Çiçekleri yaz aylarında toplanarak kurutulmaktadır. Sarı kantarondan elde edilen yağ, insanlığın yararına birçok farklı alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yapraklarından elde edilen sarı kantaron çayı da strese ve anksiyete iyi gelmektedir.

Sağlık açısından yararı bilimsel araştırmalara konu olduğu için alternatif tıp alanında da sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Hastalıklardan korunma, yaşlanmanın geciktirilmesi gibi inanılmaz etkileri de bulunmaktadır.

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı kantaron yağı faydaları saymakla bitmemektedir. Alternatif tıp alanında da kullanan bu bitki türünün yağı bilimsel çalışmalara da konu olmaktadır ve Zade Vital Sarı Kantaron Yağı kullanıcılarına şifa dağıtmaktadır.

Sarı kantaron yağı, ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlamakta, ciltteki yaşlanmayı geciktirmektedir. Pürüzsüz ve canlı bir görünüş sağlamakta, enfeksiyonlara neden olan bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalarla savaşmaktadır.

Ayrıca sarı kantaron yağı, deri üzerinde oluşan enfeksiyonlarda iyileşmeyi hızlandırması ile de oldukça önemli bir yağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, faydaları bunlarla sınırlı değildir. Sarı kantaron yağı, ayak mantarına iyi gelmekte, deride oluşan enfeksiyonları iyileştirmektedir. Herper virüsünün neden olduğu yaraları iyileştirmektedir. Aknelerden kalan izleri yok etmekte, takviye edici multivitaminler olarak kullanıldığında pişik sorununu çözmektedir.

Sarı kantaron yağı bunun yanı sıra, egzama sorununu gidermektedir. Sindirim sistemini düzenleyici etki göstermekte ve sindirimi hızlandırmaktadır. Böbrekleri korumaktadır. Vitamin ve mineraller sayesinde saç sağlığının korunmasına olanak tanımakta, saç derisinde oluşan pullanma, kepek ve egzama sorunlarını gidermekte ve saç dökülmesini önlemektedir.
Etiketler: sarı kantaron yağı, sarı kantaron yağı faydaları, kantaron yağı, sarı kantaron çayı
Nisan 22, 2021
Listeye dön